ЕКОКАЛЕНДАР
2 февруари – Ден на влажните зони – Международен ден на влажните зони – през 1971г. в град Рамсар е учредена Конвенция за влажните зони с международно значение, по-специално като местообитания на диви птици. Основната цел на този международен документ е да се обединят усилията на страните за опазването на тези изключително ценни екосистеми чрез устойчивото им управление.
5 март – Световен ден на енергийната ефективност
22 март – Ден на водата – Световен ден на водата – световният Ден на водата 22 март е обявен от Общото събрание на ООН през 1993 година като следствие от взетите решения на конференцията “За околна среда и устойчиво развитие” през 1992 г. в Рио де Жанейро. От тогава тази дата се отбелязва с редица инициативи по целия свят
1 април – Международен ден на птиците – денят се чества от 1906 г. по силата на Конвенцията за защита на полезните птици.
6-12 април – Седмица на гората
8 април – Световен ден срещу генно-модифицираните организми
22 април – Световен ден на Земята – Ден на Земята денят на Земята се отбелязва от 1970 г. най-напред в САЩ. Първото честване на Деня на Земята се организира от Гейлорд Нелсън – бивш губернатор и сенатор от Уискънсин, който издига каузата за опазване на природата и Денис Хейес – изявен студентски лидер. В проявите на Първият Ден на Земята се включват повече от 20 милиона американци от всички краища на страната. Като резултат от това събитие се оформя мощно движение в защита на околната среда и са приети законите за чист въздух и чиста вода на САЩ. Денят на Земята приобщава хората към идеята за опазване на околната среда и спомага за промяната на ценностите и приоритетите на цяло едно поколение.
15 май – Световен ден на климата
22 май – Международен ден на биологичното разнообразие
24 май – Европейски ден на парковете – обявен от Европейската федерация на националните и природни паркове (Европарк). На 24 май 1909 г. в Швеция са създадени първите в Европа девет национални парка. В България има три Национални парка – “Централен Балкан”, “Рила” и “Пирин”.
5 юни – Световен ден на околната среда – Световен ден на околната среда – световният ден на околната среда се отбелязва в цял свят от 1973 г. по решение на Конференцията на ООН по проблемите на околната среда, проведена в Стокхолм, Швеция, през 1972 г. На този форум е приета Декларация за околната среда – първият международен договор за принципите за екологична защита на Земята. Всяка година за международното честване на Световния ден на околната среда се избира град-домакин. Всяко година се определя мото на Световния ден на околната среда и съпътстващата го Зелена седмица.
8 юни – Ден на океаните
17 юни – Световен ден за борба с опустиняването и засушаването
29 юни – Ден на река Дунав
2 юли – Ден на цветята
11 юли – Световен ден на популациите
14 юли – Глобален ден за борба с изгарянето на отпадъците
29 август – Европейска нощ на прилепите
16 септември – Международен ден за защита на озоновия слой – отбелязва се от 1995 г. по решение на Общото събрание на ООН. На този ден, който е част от Седмицата на мобилността, се акцентира на влиянието на различните фактори върху озоновия слой.
22 септември – Европейски ден без автомобили и Европейска седмица на мобилността – отбелязва се от 1995 г. по решение на Общото събрание на ООН. На този ден, който е част от Седмицата на мобилността, се акцентира на влиянието на различните фактори върху озоновия слой.
4 октомври – Международен ден за защита на животните
17 октомври – Национален ден за почистване на природните паркове в България
31 октомври – Ден на Черно море
11 декември – Международен ден на планината
Последна редакция: 08.09.2017
Версия за печат