ПРОЕКТ: „ПОДКРЕПА ЗА СОЦИАЛНО ВКЛЮЧВАНЕ“ № BG05M9OP001-2.056-0021-C01
Финансираща програма: Процедура „Социално-икономическа интеграция на учзвими групи. Интегрирани мерки за подобряване достъпа до образование“ – Компонент 2, Приоритетна ос „Намаляване на бедността и насърчаване на социалното включване“ по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ 2014-2020 г. и Приоритетна ос „Образователна среда за активно социално приобщаване“ по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014-2020 г.
Бенефициент: Община Благоевград
Партньори: Сдружение „Югозападен обществено-информационен център“; Детска градина №6 „Щастливо детство“; Детска градина №11 „Здравец“; Второ основно училище „Димитър Благоев“ и Благоевградска професионална гимназия „Ичко Бойчев“.
Общ бюджет на проекта: 711 011.06 лева, от които:
-
По ОП РЧР – 475 629.89 лева
-
По ОП НОИР – 235 381,17 лева.
Период на изпълнение: 04.01.2022 г. – 30.06.2023 г.
Основната цел на проекта е създаване и прилагане на ефективен и иновативен между секторен модел за устойчива социално-икономическа интеграция на хора от уязвимите групи на територията на община Благоевград, насочен към повишаване на качеството на живот, намаляване на бедността и прекъсване на предаването на бедността през поколенията.
Планирани дейности по ОП РЧР:
Дейност 1: Активиране на неактивни лица и трудова медиация
Дейността е насочена към идентифициране на възможно най-голям брой лица от уязвими групи, в това число и роми, които имат нужда от мотивиране и подкрепа за включване на пазара на труда и реализиране на конкретни мерки за тяхното активиране.
Дейност 2: Провеждане на мотивационно обучение
Целта на дейността е да стимулира лицата от целевите групи към активно поведение на пазара на труда и желание за придобиване/повишаване на знанията и уменията им.
Дейност 3: Професионално обучение
Дейностите по предоставяне на професионално обучение имат за цел повишаване на знанията, уменията и пригодността за заетост на лицата от уязвимите групи.
Дейност 4: Осигуряване на субсидирана заетост
Дейността е насочена към насърчаване на заетостта и осигуряване на предпоставки за устойчиво участие на пазара на труда на безработни и неактивни лица от уязвимите групи.
Дейност 5: Развитие на местните общности и преодоляване на негативните стереотипи
Целта на дейността е да подпомогне процеса на промяна на нагласите сред работодателите и сред обществото като цяло, в посока пълноценно участие на ромите в живота на общността. Изпълнението на дейността включва :
- организиране и провеждане на 4 обществени дискусии,посветени на проблемите пред интеграцията на ромската общност и преодоляването на съществуващите стереотипи;
- провеждане на 2 културни събития.
Дейност 6: Достъп до социални и здравни услуги
Целта на тази дейност е да подобри достъпа до социални и здравни услуги сред силно уязвимите общности и маргинализираните групи на територията та община Благоевград.
Планирани дейности по ОП НОИР:
Дейност 1: Допълнителни занимания със застрашени от отпадане от училище ученици от рискови групи и подкрепа за продължаване на образованието в гимназиалния етап и за успешно завършване на средно образование
С цел намаляване риска от преждевременно отпадане от образование и подкрепа за деца и ученици, реинтегрирани в образователната система ще се провеждат допълнителни занимания в двете училища - партньори по проекта – Второ основно училище "Димитър Талев" и Благоевградска професионална гимназия "Ичко Бойчев".
Дейност 2: Осигуряване на психологическа подкрепа за децата и учениците в риск
Дейността има за цел да осигури подходяща психологическа подкрепа за децата и учениците в риск, в това число и децата и учениците от етническите малцинства, за тяхното успешно интегриране в образователната система, превенция и справяне с рисковете, пред които са изправени.
Дейност 3: Насърчаване на участието на родителите в образователния процес и работа с родителите от етническите малцинства за превенция от отпадането от училище
Дейността цели да подкрепи процесите на образователна интеграция, да намали броя на преждевременно отпадналите от образование и да спре сегрегацията в училищата и детските градини в община Благоевград чрез активна работа с родителите.
Дейност 4: Кариерно ориентиране за учениците от Второ основно училище"Димитър Талев" и Благоевградска професионална гимназия"Ичко Бойчев"
Целта на дейността е да се развие интереса на учениците към различните сфери на човешката дейност и възможностите за участие в тях. Ключово значение за развитието и професионалната реализация на младежите има запознаването им от най-ранна възраст с различните професии, важността на труда, необходимостта от личностно развитие и своевременното кариерно ориентиране, съобразено с техните желания, нагласи и възможности.
Дейност 5: Подобряване на образователната среда в Благоевградска професионална гимназия "Ичко Бойчев", Второ основно училище "Димитър Благоев", Детска градина № 11 "Здравец",Детска градина № 6 "Щастливо детство"
Мерките за подобряване на образователната среда са важни, тъй като спомагат училищата и детските градини да стават все по-привлекателно място за децата и учениците, позволяват използването на много по-широк кръг образователни ресурси чрез ефективно въвеждане на съвременни информационни и комуникационни технологии.
Очаквани резултати/индикатори по ОП РЧР:
-
Организирани и проведени 2 бр. трудови борси за лица от уязвимите групи;
-
Извършен подбор на 40 лица от целевите групи за включване в обучения и/или заетост;
-
40 лица от уязвимите групи, преминали успешно мотивационно обучение.
-
36 лица, включени в обучение за повишаване/придобиване на квалификация;
-
36 лица, след приключване на обучението, ще придобият първа квалификационна степен;
-
Наети на работа 30 лица за 12 месеца
-
Проведени 2 културни събития.
-
Проведени 4 обществени дискусии, посветени на проблеми пред интеграцията на ромите.
-
индикативен брой лица от уязвими групи, получили подкрепаза достъп до социални и здравни услуги – 250.
-
Участници в неравностойно положение, които при напускане на операцията са започнали да търсят работа, или имат работа, или са ангажирани с образование/обучение или са получили квалификация или са включени в социални и здравни услуги.;
-
Роми, които при напускане на операцията са започнали да търсят работа, или имат работа, или са ангажирани с образование/обучение или са получили квалификация или са включени в социални и здравни услуги;
Очаквани резултати/индикатори по ОП НОИР:
-
Деца, ученици и младежи от етнически малцинства(включително роми), интегрирани в образователната система
-
Деца, ученици и младежи от етнически малцинства(включително роми), участващи в мерки за образователна интеграция и реинтеграция
-
Включени най-малко 180 ученика в допълнителни занимания
-
Намаляване на дела на преждевременно отпадналите от образование във включените училища
-
Повишаване на образователните резултати на учениците
-
Осигурена психологическа подкрепа за минимум 500 деца и ученици, в това число и индивидуална работа с част от тях
-
Проведени общо 12 дискусии с участието на родители, експерти, общественици и др.
-
Проведени общо 24 броя групови занимания ("Училище за родители"), в които ще вземат участие минимум 58 родители
-
450 ученика (индикативен брой) , включени в предвидените дейности за кариерно ориентиране, съобразно техните интереси,желания и възраст. От тях най-малко 86 ученици от гимназиален етап ще получат възможност за индивидуални кариерни консултации.
-
3 проведени събития "Аз мога да бъда..."
-
3 проведени събития "Панорама на труда"
-
2 проведени срещи с работодатели
-
3 проведени семинара за кариерно ориентиране
-
Закупени и предоставени на:
- Благоевградска професионална гимназия "Ичко Бойчев" - 1преносим компютър, 1 интерактивна дъска; 1мултифункционално устройство;
- Второ основно училище "Димитър Благоев" - 1 преносим компютър, 1 интерактивна дъска; 1 мултифункционално устройство;
- Детска градина № 11 "Здравец" - 1 преносим компютър, 1интерактивна дъска; 1 мултифункционално устройство;
- Детска градина № 6 "Щастливо детство" - 1 преносим компютър, 1 интерактивна дъска; 1 мултифункционално устройство;

ПРОЕКТ № BG05M9OP001-2.019-0024-C01 „НОВИ СОЦИАЛНИ УСЛУГИ ЗА ДЕЦА И МЛАДЕЖИ В ОБЩИНА БЛАГОЕВГРАД“
Период на изпълнение: 01.12.2020 г. – 01.06.2023 г.
Бюджет: 2 201 204, 72 лв.
Финансираща програма: Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ 2014-2020 г.
Основна цел:
Целите на проектното предложение са:
-
създаване и предоставяне на социални услуги в общността, основани на индивидуалните нужди на децата и младежите;
-
реализиране на модели за качествена алтернативна грижа за децата, настанени в ДДЛРГ, гарантираща им живот в семейна среда и равен достъп до услуги за социално включване;
-
реализиране на модели за качествена грижа и подкрепа за деца и младежи, спрямо индивидуалните им потребности;
-
осигуряване на предоставянето на пет нови социални услуги в общността (Дневен център за деца и младежи с увреждания, Дневен център за деца и младежи с тежки множествени увреждания, Център за обществена подкрепа, Преходно жилище, Наблюдавано жилище), за които в община Благоевград е изградена подходяща инфраструктура със средства от Оперативна програма "Региони в растеж" 2014-2020 г.
В новите социални услуги ще се предоставят актуални модели за качествена грижа за деца и младежи, спрямо индивидуалните им нужди, които са алтернатива на институционалната грижа. За новите социални услуги има осигурена подходяща материално-техническа база със средства по ОПРР 2014-2020 г.
Статус на изпълнение - в изпълнение
Дейност 1 – Подбор и наемане на персонала, ангажиран в социалните услуги за деца и младежи, които ще бъдат разкрити по проекта
Числеността и длъжностите на персонала ще бъдат съобразени с Методиката за определяне длъжностите на персонала в специализираните институции и социалните услуги в общността, утвърдена от Министъра на труда и социалната политика.
Дейност 2 - Дейности по преместване и настаняване на децата и младежите в новоразкритите услуги, както и насочването им за ползване на дневните и консултативните форми на социални услуги
Дейността включва подготовка и планиране на конкретни стъпки по извеждането на децата и младежите, които са настанени в институции в момента.
Дейност 3 - Закупуване на обзавеждане и оборудване за новите социални услуги и специализирано транспортно средство за нуждите на Дневен център за деца и младежи с увреждания и Дневен център за деца и младежи с тежки множествени увреждания
Дейността включва закупуването на един микробус, адаптиран за превоз на хора с увреждания, с до 10+1+1 места, категория D.
Дейност 4 - Предоставяне на социалната услуга „Дневен център за деца и/или младежи с увреждания и техните семейства“
Дневният център за деца и/или младежи с увреждания предоставя комплекс от услуги за стимулиране развитието на децата/младежите, осигуряване на цялостна грижа за тях през деня, задоволяване на техните образователни потребности, двигателна и логопедична рехабилитация, организация на свободното време и др.
Дейност 5 - Предоставяне на социалната услуга „Дневен център за деца и/или младежи с тежки множествени увреждания“
Дневен център за деца и/или младежи с тежки множествени увреждания е форма на подкрепа за деца, младежи с над 90% вид и степен на увреждане или трайно намалена работоспособност, в невъзможност за самообслужване, в които лицата се подпомагат от професионалисти, с цел социално включване и превенция на настаняването им в специализирана институция.
Дейност 6 - Предоставяне на социалната услуга „Център за обществена подкрепа“
Център за обществена подкрепа е форма на социална услуга, в която се извършват дейности, свързани с превенция на изоставянето, превенция на насилието, отпадане от училище, деинституционализация и реинтеграция на деца, обучение в умения за самостоятелен живот и социална интеграция на деца от резидентна грижа.
Дейност 7 - Предоставяне на социалната услуга „Преходно жилище за деца от 15 до 18 годишна възраст“
Преходното жилище е форма на социална услуга за деца в риск по смисъла на Закона за закрила на детето от 15 до 18 годишна възраст, осигуряваща настаняване на не повече от 8 деца в едно жилище като мярка за закрила. Услугата цели да подпомогне настанените младежи в тяхното израстване като независими възрастни, да ги подкрепи в усвояването на умения за самостоятелен живот и успешна социална интеграция.
Дейност 8 - Предоставяне на социалната услуга „Наблюдавано жилище“
Наблюдаваното жилище е социална услуга в общността за оказване на подкрепа и консултиране на лица, навършили 18 години, които напускат специализирана институция за деца и им предстои да водят независим начин на живот, подкрепени от екип от професионалисти.
ИНДИКАТОРИ:
-
Деца и младежи, получаващи социални и здравни услуги в общността, след извеждането им от институция – 12 деца
-
Деца и младежи настанени в институции, обхванати в интервенции за деинституционализация – 12 деца

ПРОЕКТ “ПАТРОНАЖНА ГРИЖА+ В ОБЩИНА БЛАГОЕВГРАД“
Договор за БФП: № BG05M9OP001-6.002-0163-C01
Бюджет на проекта: 906 339,03 лв.
Период на изпълнение: 01.07.2021 г. – 01.10.2022 г.
Статус: В процес на изпълнение
Обща цел на проекта: Целта на проекта е да се осигури подкрепа чрез предоставяне на грижи за възрастни хора и лица с увреждания посредством услуги в домашна среда - почасови мобилни интегрирани здравно-социални услуги в домовете им. Осигуряване и подкрепа в социалните услуги, делегирани от държавата дейност, за превенция на COVID-19.
Кратко описание: Проектът е разделен в 2 направления:
- Направление 1 – Дейност „Патронажна грижа +“ - предоставяне на почасови социално-здравни услуги в домашна среда на възрастни хора над 54 г. и с невъзможност за самообслужване, хора с увреждания или поставени под карантина заради COVID-19. Лицата могат да разчитат на екипите на „Патронажна грижа +“ за доставка на храни, лекарства и продукти от първа необходимост, закупени с личните средства на потребителите, както и за съдействие за неотложни административни услуги, помощ в дома и здравни услуги.
- Направление 2 – Дейност „Превенция на COVID-19 в социалните услуги, делегирани от държавата дейности“ - Превенция на COVID-19 в социалните услуги, делегирани от държавата дейности е форма на осигуряването на подходящо адаптирана и безопасна среда в социалните услуги за намаляване на вредните последици, причинени от пандемията от COVID-19.
Очаквани резултати/индикатори:
-
Подкрепени участници, пряко изложени на риск от заразяване с COVID-19 със запазена заетост – 240 лица
-
Участници., вкл. с увреждания в риск от заразяване с COVID-19 – 557 лица
-
Заети лица, пряко изложени на риск от заразяване с COVID-19 – 240 лица
-
Подкрепени участници, пряко изложени на риск от заразяване с COVID-19 – 557 лица.


ПРОЕКТ „НОВИ ВЪЗМОЖНОСТИ ЗА ГРИЖА“
Партньорско споразумение № BG05-0103-1/24.03.2015 между Агенция за социално подпомагане и Община Благоевград
Начало на срока за изпълнение: 26.03.2015 г.
Срок на проекта: 11 месеца
Бюджет: 381 287.18 лв.
Цел на проекта: Подобряване качеството на живот на хора с увреждания, хора над 65 години с ограничения или в невъзможност за самообслужване, самотно живеещи тежко болни лица и семейства на деца с увреждания, чрез предоставяне на грижа в домашна среда, както и осигуряване на достъп до медицински услуги. Осигуряват се работни места за хора, полагащи грижи за близките си и такива, които търсят работа в сферата на социалните услуги.
ПРОЕКТ „СЪЗДАВАНЕ НА ЗВЕНО „ЦЕНТЪР ЗА УСЛУГИ В ДОМАШНА СРЕДА“ КЪМ ДОМАШЕН СОЦИАЛЕН ПАТРОНАЖ – БЛАГОЕВГРАД ЗА ПРЕДОСТАВЯНЕ НА ИНТЕГРИРАНИ СОЦИАЛНИ УСЛУГИ ЗА ЛИЦА НАД ТРУДОСПОСОБНА ВЪЗРАСТ И ЛИЦА В НЕРАВНОСТОЙНО ПОЛОЖЕНИЕ“
Договор № BG05M9OP001-2.002-0070-C001
Начало на срока за изпълнение: 01.10.2015 г.
Срок на договора: 21 месеца
Бюджет: 496 821.60 лв
Проектът е насочен към подобряване качеството на живот и достъпа до социални услуги за социално включване на хора с увреждания и хора над 65 г. в невъзможност за самообслужване с цел преодоляване на последиците от социално изключване и бедност. Проектът ще допринесе за подобряване качеството на живот на целевите групи. Осигурени са работни места за хората, които полагат грижи за близките си, и хора, които търсят работа сферата на социалните услуги.
ПРОЕКТ „ПРИЕМИ МЕ“
Партньорско споразумение № BG03-NCO1-1/11.12.2015
Начало на срока за изпълнение: 01.01.2016 г.
Срок на договора: 30 месеца
Целта на проекта e осигуряването на условия и предпоставки за усъвършенстване и разширяване обхвата на услугата „приемна грижа” в семейна среда при отглеждане на деца в риск на възраст от 0 до 18 години и до 20 години, ако са учащи. Акцент е поставен към развитието на специализирана приемна грижа за деца с увреждания, деца, жертви на насилие или трафик.
ПРОЕКТ: № BG05M9OP001-2.004-0022-C06 „УСЛУГИ ЗА РАННО ДЕТСКО РАЗВИТИЕ В ОБЩИНА БЛАГОЕВГРАД“
Финансираща програма: Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ 2014-2020 г.
Бюджет на проекта: 1 199 581.76 лв.
Период на изпълнение: 01.07.2016 г. – 31.12.2022 г.
Цел на проекта: Проектното предложение има за цел превенция на социалното изключване, намаляване на бедността сред децата в Община Благоевград чрез инвестиции в ранното детско развитие, включително и осигуряване на устойчивост на развити дейности по Проект "Междусекторни услуги за ранно детско включване за деца от 0 до 7 години и техните родители от Община Благоевград, финансиран от МТСП, Споразумение за финансиране между Община Благоевград и МТСП № РД09-56/18.06.2012 г. Проектът има за цел да осигури подкрепа на деца в ранна детска възраст ( до 7 годишна възраст от уязвими групи, включително деца с увреждания ), техните семейства, както и на бъдещи родители за достъп до здравна грижа, за формиране на родителски умения, подобряване на семейната среда, повишаване на училищната готовност на децата за включване в образователната система, както и предотвратяване на настаняването на децата в специализирани институции.
Дейност 1 - Организация и управление на проекта
Чрез дейността се осигурява ефективно и качествено управление, изпълнение, отчитане на дейностите по проекта и се гарантира постигането на целите и планираните резултати.
Дейност 2 - Информиране и публичност
Дейността е насочена към популяризиране на същността на социалните услуги, които ще се предоставят чрез проекта и очакваният ефект. Тя включва и изпълнението на конкретни мерки за представяне по подходящ начин на проекта, неговата същност, цели, очаквани резултати.
Дейност 3 - Ранна интервенция на уврежданията
Дейността включва предоставянето на услугата Ранна интервенция на уврежданията, чиято основна цел е предотвратяване на изоставянето и/или институционализирането на деца с увреждания и изграждане на специални умения за отглеждане на децата с увреждания.
Дейност 4 - Индивидуална педагогическа подкрепа за деца с увреждания
Дейността включва осигуряването на подкрепа на деца с увреждания за успешната им интеграция в първи клас в масовото училище.
Дейност 5 - Предоставяне на психологическа подкрепа и консултиране на бъдещи и настоящи родители за формиране и развитие на родителски умения
Дейността включва предоставяне на психологическа подкрепа и консултиране, с цел формиране на родителски умения у бъдещи и настоящи родители, при които са констатирани дефицити.
Дейност 6 - Семейно консултиране и подкрепа и индивидуална и групова работа с деца и родители, включително деца и родители, които не са от уязвими групи, с цел посещаване на детска градина
Дейността включва оказване на подкрепа на семейства в грижата за техните деца, в справянето със семейни проблеми, в създаването и развитието на умения за пълноценно социално включване и реализация.
Дейност 7 - Подкрепа за осигуряване на здравна детска консултация и дейности по превенция на заболяванията
Дейността включва осигуряване на редовно наблюдение на здравното, физическото и психомоторното развитите на бебета и деца, превенция на детската заболеваемост, на липсата на достатъчна грижа в семейството и други рискове в ранна детска възраст.
Дейност 8 - Допълнителна педагогическа подготовка за повишаване на училищната готовност на децата за равен старт в училище
Дейността включва мерки за увеличаване на готовността и мотивацията на децата от целевата група за постъпване в първи клас.
Дейност 9 - Управление и функциониране на услугите
Чрез дейността се осигурява екип, който да организира цялостната дейност на Центъра е да предоставя предвидените услуги.
ИНДИКАТОРИ:
-
Брой доставчици на услуги за социално включване – 1 брой
-
Брой деца, получили подкрепа чрез услугите – 590 деца
ПРОЕКТ „ПРОСТРАНСТВО ЗА РАВЕН ШАНС“
Договор № BG05M9OP001-2.005-0106-C01
Начало на срока на изпълнение: 01.05.2017 г.
Срок на договора: 18 месеца.
Бюджет: 248 295, 56 лв.
Чрез проекта се предвижда:
Осигуряване на възможност за трудова реализация на хора с увреждания и техните семейства. Ще бъде осигурена заетост на 20 човека с увреждания, за които ще бъдат адаптирани и оборудвани работни места в кметствата на селата в Община Благоевград и осигурен специализиран транспорт от и до работното място.
Реализиране на комплексни дейности за мотивиране и насърчаване на участието на пазара на труда на хора, полагащи грижи за свои близки. Дейностите включват безплатно трудово-правно консултиране, медицинска, социална, образователна и психологическа подкрепа.
Създаване и функциониране на различни ателиета, в които деца с увреждания ще участват в различни занимания, съобразно специфичните си нужди.
Проектът се изпълнява в партньорство със Сдружение „Асоциация за европейско развитие на българското село“.
ПРОЕКТ: „ПАТРОНАЖНА ГРИЖА В ОБЩИНА БЛАГОЕВГРАД“
Договор № BG05M9OP001-2.040-0098-2C01
Начало на срока за изпълнение: 01.06.2019 г.
Срок на проекта: 15 месеца
Бюджет: 337 969. 76 лв.
Цел на проекта: Подобряване на качеството на живот и възможностите за социално включване на хората с увреждания и възрастните хора от Община Благоевград, чрез осигуряване на мрежа от услуги в домашна среда и изграждане на подходящ капацитет за предоставянето им. Изграждане на модел за патронажни грижи за тях, с цел осигуряване на почасови мобилни интегрирани здравно-социални услуги в домовете им.
Последна редакция: 26.07.2022
Версия за печат