НАРОДНО ЧИТАЛИЩЕ "НИКОЛА Й. ВАПЦАРОВ-1866"
Народно читалище „Никола Йонков Вапцаров-1866”
гр. Благоевград, пл.”Македония” №1
Телефон за контакти /вкл. код/073 88 53 24 и 073 88 53 31
Електронна поща – chit_ bl@abv.bg
web site: www.chitalishte-blg.com
Председател на читалището и на Читалищното настоятелство
- Васил Иванов Новоселски - тел.0878828221
Секретар на читалището – Илиян Юручки - 0878545610
В далечната 1866 година, когато поробена България се готви за “бунт” и за “свобода” в тогавашния град Горна Джумая будни българи прозорливо виждат, че на бъдещите поколения ще са нужни образовани и духовно извисени хора. Така се ражда идеята за основаване на народно читалище ”Съгласие” в гр. Горна Джумая, днешното читалище Н.Й.Вапцаров-1866”-Благоевград
Основатели на читалището са родолюбиви българи и местни учители и най-вече Димитър Янакиев Бисеров, пристигнал от гр. Дупница като учител в Горна Джумая, през 1863г. който е един от основателите на дупнишкото читалище, основано през 1858г.-само 8 години преди нашето читалище.
Популярно и обичано от хората е било неделното училище към читалището и това съвсем не е случайно. В спомените си Арсени Костенцев пише: ”Наредихме тогава празнично училище за неграмотните и така много майстори и чираци се научиха да четат и пишат”.
С основаването на читалището се създава и читалищната библиотека. В бр.27 на вестник “Право”от 21 август 1870г.може да се прочете, че читалището в Горна Джумая благодари на Рилския и Зографския манастири за подарените от тях книги. Това е доказателство и за съществуването по това време на читалищната библиотека. Днес библиотеката разполага със 133 хил. тома книги и има един от най богатите книжни фондове. Тук се пазят старинни и старопечатни книги и ръкописи, както и много друга ценна литература. Библиотеката разполага със заемна и читалня в централната читалищна сграда и 5 филиални библиотеки в кварталите на Благоевград. От 2000г. започва автоматизацията на библиотечния фонд с въвеждането на електронен библиотечен каталог. Библиотеката работи с 1300 читателя на година. Културната дейност на библиотеката е разнообразна и богата. Многобройни са срещите с писатели, изложби, презентации за годишнини, радиопредавания и участия в TV предавания по повод бележити годишнини и събития от културния и традиционен календар.
През 1916г. се създава и първата театрална трупа към читалище Благоевград, която в последствие дава началото на днешния Драматичен театър ”Н. Й.Вапцаров” в Благоевград.
През 1926г. с дарения и труд от населението на същото място, където се намира читалището сега се построява нова, модерна за времето си сграда с киносалон и сцена с много по-добри условия за работа на самодейните колективи.До 1932г.се прави и пристройката на днешната библиотека /кръглата част на читалището/, която се запазва и след реконструкцията на сградата-1986г./документирано в снимки./
Народно читалище "Никола Йонков Вапцаров - 1866"-гр. Благоевград е най-голямото в Югозападна България. То е самоуправляваща се българска културно-просветна организация и се изгражда върху принципите на демократизма и доброволността. Мисията на Читалище "Никола Йонков Вапцаров - 1866" гр. Благоевград е да задоволи потребностите на гражданите, свързани с развитие и обогатяване на културния живот, социалната и образователната дейност, запазване обичаите и традициите на българския народ, най- вече местните традиции и обичаи. През м. март на 1954г. към читалището се основава и активно работи до днес Детска музикална школа. От самото създаване в Школата са записани 100 деца, които се обучават в класове по цигулка,акордеон,пиано,чело и цугтромбон. С амбициозната си и прецизна работа Детската музикална школа извоюва голям авторитет в Благоевград, разкриват се нови класове по орган /единствен в града и региона/, китара, мандолина, ударни инструменти, народно пеене, солфеж и др Детската музикална школа към читалището е извоювала своето място в културния живот на Благоевград.Няма по голямо тържество или културно събитие, пред което малките възпитаници на школата да не трогват слушателите със своите прекрасни изпълнения. Днес читалището далеч не е единственото културно средище в Благоевград. Но неговата дейност е все така значима и с всяка година се обогатява и усъвършенства. Народно читалище “Н. Вапцаров-1866” е ревностен пазител и разпространител на възрожденските традиции. То има най- големи заслуги в издирването, популяризирането и съхранението на автентичния фолклор- народни обичаи, песни, предания и легенди и др. Някогашното”Училище за възрастни” днес е истински притегателен културен център на благоевградчани от всички възрасти.
Неограничени възможности за многостранна културна дейност създава неговата богата материална база. Читалище Благоевград разполага със зрителна зала с концертен орган с 250 седящи места, камерни зали за 100 и 150 места,репетиционни зали,кабинети,фоайета с голяма изложбена площ,Клуб на читалищните дейци със 70 места и др./Виж сн.материал/ |