Община Благоевград с нови проекти за подобряване на социалната, образователната и здравната инфраструктура за близо 28 млн. лв.
С 10 проектни идеи за близо 28 млн. лева, включени в общата Концепция за интегрирани териториални инвестиции (ИТИ) „Устойчиво развитие на общините от Югозападна България чрез кохезионна политика“, Община Благоевград кандидатства за финансиране от европейски фондове.
Да бъдат изградени нови сгради за детски градини и ясли на територията на община Благоевград е водеща проектна идея, включена в Концепцията от кметския екип.
Проектът ще сложи край на дългогодишния проблем с детски заведения, разположени в апартаменти на жилищни блокове. Над 150 деца ще получат достъп до съвременна образователна среда с прилежащи дворове, зали и специализирани пространства.
Специализираната болница „Св. Мина“ да получи нова апаратура за ранна диагностика на сърдечно-съдови и онкологични заболявания е второто предложение на администрацията на кмета Методи Байкушев и има за цел да подобри достъпа до качествено здравеопазване в общината.
Сред проектите е и изграждане на нова сграда, предназначена за възрастни хора с увреждания, които се нуждаят от постоянна подкрепа. Услугата ще съчетава социална и медицинска грижа и ще се управлява от Община Благоевград.
Включен е още проект за основен ремонт на 180 общински жилища, включително от освободени сгради след преместването на детски заведения. Проектът има за цел да осигури достойни условия за живот на хора в уязвимо положение и да предложи жилища за млади специалисти в сферата на здравеопазването, образованието и информационните технологии.
В Концепцията е описан и проект за организиране на курсове за ограмотяване на лица над 16 години, които не са завършили основно образование. Освен базови знания, участниците ще получат възможност да се запознаят с различни професии и да се подготвят за реализация на пазара на труда.
В сферата на образованието кметският екип кандидатства и за разширяване на дуалното образование, с което учениците да получават теоретични знания и практика в реална работна среда. Партньорствата между професионални гимназии и местни работодатели ще помогнат за подготовка на кадри, отговарящи на нуждите на бизнеса.
Река Лисийска в с. Българчево да бъде почистена и укрепена, за да се възстанови проводимостта ѝ и да се намали рискът от наводнения също е сред предложените проекти. Той ще има благоприятен екологичен ефект за общината и ще повиши сигурността за местното население.
Проектните идеи включват и дейности за активен живот за възрастните хора, насочена към активирането им за участие в местни инициативи и инициативи за взаимопомощ, както и дейност за достъп до социални и здравни услуги и преодоляване на негативни обществени нагласи.
В Концепцията е заложено и създаване на експериментална среда за научноизследователска дейност в сферата на мониторинга и управлението на климатичните промени с партньор Югозападен университет „Неофит Рилски“.
Проектите са част от цялостната визия за социално и териториално развитие, в която Благоевград работи съвместно с други общини в региона. Те целят постигането на по-голямо социално сближаване, по-устойчив икономически растеж и създаване на условия за достойно съществуване във всеки етап от живота на хората.
Припомняме, че проектните идеи са в резултат на преговори с различни общински администрации относно разработването на Концепцията, и постигнато съгласие Община Благоевград да бъде партньор на други общини от Югозападна България и Югозападен университет „Неофит Рилски“. Предложението на кмета Методи Байкушев да се подпише партньорско споразумение за участие бе прието и от общинските съветници.
Това е поредна възможност, от която община Благоевград се възползва за привличане на финансиране от европейските фондове и други национални програми за подобряване на условията на живот и градската среда.
Концепциите за интегрирани териториални инвестиции „Устойчиво развитие на общините от Югозападна България чрез кохезионна политика“ се разработват по Процедура „Концепции за интегрирани териториални инвестиции (ИТИ) – втора покана“, финансирана по Програма „Развитие на регионите“ 2021-2027, Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ 2021-2027, Програма „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“ 2021-2027, Програма „Образование“ 2021-2027, Програма „Околна среда“ 2021-2027 и Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021-2027 г.
Водещи партньори по Процедурата „Концепции за интегрирани териториални инвестиции (ИТИ) – втора покана“, могат да бъдат само общински администрации от 40-те средно големи и по-малки градски общини, сред които е община Кюстендил. Община Благоевград е сред десетте големи градски общини, които могат да бъдат партньори на общини от 40-те градски общини за изпълнението на концепциите.